Lietuvos gydytojai klounai mažuosius ligonius lanko kitaip: gelbsti technologijos

11.kovo 2021

 

 

Lietuvoje nuo pernai metų pabaigos galiojantis karantinas pakeitė daugelio vaikų ligoninių kasdienybę – ypač jose besigydančių mažųjų pacientų. Tačiau asociacija „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ rado išeitį, kaip vaikus ir toliau galėtų lankyti – pasitelkė technologijas ir susitikimus perkėlė į virtualią erdvę. Per pastaruosius keturis mėnesius raudonomis nosimis pasipuošę aktoriai virtualiai pradžiugino jau daugiau kaip pusę tūkstančio Lietuvos vaikų.

„Gydytojų klounų vizitai vaikams visada yra labai svarbi ir didelė emocinė pagalba, o taip pat prasiblaškymas, gera juoko dozė, taigi nenorėjome, kad karantino metu viso to jie netektų. Juk net artimųjų apsilankymai ligoninėse yra apriboti. Mes, kaip ir daugelis, atsisukome į technologijas – jos gali sujungti bet kur ir bet kada. Vaizdo skambučiai užtikrina kokybišką, individualų bendravimą su vaiku, ir jau tapo laukiamu įvykiu Lietuvos vaikų ligoninių palatose. Manome, kad šį  papildomą gydytojų klounų bendravimo būdą naudosime ir ateityje, net pasibaigus karantinui“, – pasakoja asociacijos „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ vadovė Aistė Lacitė.

Jos teigimu, tokia praktika taikoma ir kitos šalyse, o ar ji prigyja, priklauso nuo pasirengimo ir požiūrio. „Pokalbis per ekraną gali būti lygiai toks pat vertingas kaip ir gyvas susitikimas – ypač, kai kalbame apie sergančius vaikus, atskirtus nuo šeimos ir jaukios namų aplinkos. Mūsų patirtis rodo, kad vaikams tokie pokalbiai tarsi ledų porcija pusryčiams – akimirka džiaugsmo ir galimybė negalvoti apie procedūras ar ligą, o aktoriams taip pat patogu – susitaupo kelionių laikas, o nauja bendravimo forma skatina jų kūrybiškumą, išmonę“, – sako A. Lacitė.

Virtualūs gydytojų klounų vizitai 2 pagrindinėse šalies vaikų ligoninėse bei vaikų ir jaunimo pensionate vyksta naudojant 10 planšetinių kompiuterių su neribotu mobiliuoju internetu, kuriuos asociacijai padovanojo telekomunikacijų bendrovė „Telia“.

„Pandemija technologijas tikrąja ta žodžio prasme įdarbino visu pajėgumu pačiose įvairiausiose srityse. Kaip ir visam pasauliui, šiuo metu mums svarbu identifikuoti kuo daugiau iššūkių, kuriuos spręsti padėtų skaitmenizacija, ir tokias galimybes išnaudoti tam, kad nenutrūktų svarbūs procesai, veiklos, darbai, ne tik nešantys ekonominę naudą, bet taip pat stiprinantys emocinę gerovę, atgaivinantys visuomeninį gyvenimą. Partnerystė su gydytojais klounais yra puikus to pavyzdys“, – teigia Indrė Bimbirytė-Yum, „Telia“ tvarumo projektų vadovė.

Vaikams dalinti šypsenas, juoką ir geras emocijas per planšetės ekraną klounai pradėjo dar 2020 m. spalio viduryje. Šiuo metu įranga išdalinta Santaros klinikų Vaikų ligoninėje, Klaipėdos vaikų ligoninėje ir Vilniaus vaikų ir jaunimo pensionate. Nuo tada įvyko daugiau kaip 100 gydytojų klounų budėjimų. Jų metu profesionalių aktorių komandos pradžiugino beveik 600 vaikų.

Organizacija „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ jau dešimtmetį teikia emocinę ir psichosocialinę pagalbą labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms vaikų ligoninėse, senjorų socialinės globos namuose, specialaus ugdymo įstaigose. Šiuo metu ši asociacija Lietuvoje vienija 17 specialiai apmokytų gydytojų klounų.

* Informaciją parengė ,,Telia''

abaton-monitoring