Kaip prajuokinti vaiką Palestinoje?

15.rugsėjo 2016

Gydytojų klounų patirtis

2016 m. rugpjūčio 30 – rugsėjo 8 dienomis „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ kvietimu Lietuvoje lankėsi Palestinos gydytojų klounų komanda. Palestiniečiai kartu su lietuviais dalyvavo patirties mainų programoje, kuria buvo siekiama padėti Palestinos gydytojams klounams tobulėti ir plėsti veiklą Palestinos teritorijoje esančiose gydymo įstaigose.  

„Šio projekto esmė – profesinių horizontų išplėtimas. Išvyksti kažkur, kur nemoki  kalbos, nesuvoki kultūros ir tada supranti, kad klounada yra virš kultūros, virš žmogaus sukurtų standartų. Visai kitame pasaulio gale dirba gydytojai klounai ir nepaisant visų kultūrinių skirtumų klounada veikia taip pat efektingai. Tai dar kartą patvirtina, kad gydytojų klounų misija turi didžiulį poveikį visame pasaulyje. Patirties dalinimasis su kolegomis padeda sustiprinti šį suvokimą ir patiems patirti metodikos universalumą“, – sako Viltautė Žemelytė, „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ įkūrėja. 

Viešnagės metu abiejų šalių klounų komandos surengė kūrybines patirties apsikeitimo dirbtuves, kurių metu išsibandė savo šalyse geriausiai veikiančius darbo metodus. Jungtinė klounų komanda lankėsi Vilniaus ir Kauno ligoninėse, o  taip pat surengė du pasirodymus pabėgėlių centruose Pabradėje ir Rukloje. Pabėgėlių centruose „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ lankėsi pirmą kartą, mintimis dalinasi organizacijos meno vadovė Justė Liaugaudė:

„Aš jau antrus metus dirbu su pabėgėliais „Emergency smile“ misijose Ukrainoje, kurias rengia mus ir palestiniečius vienijanti tarptautinė  organizacija „RED NOSES Clowndoctors International“. Kiekvieną kartą atvykę pajuntame teigiamą klouno terapijos poveikį. Iš tikrųjų, žmonės nori ir moka džiaugtis, tik sudėtingose situacijose, kai yra priversti palikti savo namus, tai būna nelengva. Lietuvos pabėgėlių centruose irgi pajutome gerų emocijų poreikį. Juk čia žmonės yra nuolatiniame laukime, nerime, nežinioje, o gydytojų klounų sukuriamas improvizuotas žaidimas primena, kaip džiaugtis esama akimirka. Palestiniečių klounai padėjo perprasti kultūrinius skirtumus ir bendrų pastangų dėka pirmas kartas pavyko puikiai“.

Rugsėjo 2 d. buvo surengtas lietuvių ir palestiniečių gydytojų klounų darbo subtilybių pristatymas. Renginio metu smalsuoliai galėjo išgirsti kokia skirtinga patirtis šalių ligoninėse, apie humoro niuansus kultūriniame kontekste, taip pat pabendrauti su svečiais.

„Kelionė į Lietuvą mums labai vertinga, vienai mūsų klounei tai apskritai pirmoji profesinė kelionė už šalies ribų. Galimybė tobulinti profesinius įgūdžius naujoje neįprastoje aplinkoje – įkvepia ir suteikia naujos energijos tęsti darbą grįžus namo. Jau dabar mąstome kaip kitąmet galėtume tęsti šią abipusiai naudingą partnerystę“, – sako Tarek Raji Zboun, „RED NOSES Clowndoctors Palestine“ meno vadovas.

Palestinos klounų apsilankymas Lietuvoje – tęstinis projektas. 2015 m. lietuvių gydytojai klounai svečiavosi Palestinoje su analogiška programa. Projektą finansuoja LR Užsienio reikalų ministerija.

abaton-monitoring